TWORZYMY PRZESTRZEŃ DLA ROZWOJU TWOJEJ FIRMY

REFUNDACJA

Ministerstwo Zdrowia zapowiada istotne zmiany na rynku wyrobów medycznych, które majązostać wprowadzone od początku 2017r. Nośnikiem tych zmian będzie ustawa o refundacji wyrobów medycznych. Zgodnie z zapowiedziami zasady obowiązujące obecnie na rynku farmaceutycznym zostaną po modyfikacji przetransponowane na rynek wyrobów medycznych.

Jeżeli choć cześć zapowiadanych zmian zostanie wprowadzona oznacza to nie ewolucję, lecz rewolucję w dotychczasowych zasadach dystrybucji wyrobów medycznych.

Ministerstwo Zdrowia zapowiada, iż nowe zasady obejmą nie tylko wyroby na zlecenie, ale także produkty wykorzystywane w przychodni, czy też szpitalu. Spowoduje to poważne zmiany na rynku wyrobów medycznych.

Zgodnie z zapowiedziami wiele oferowanych w chwili obecnej produktów otrzyma cenę urzędową określaną przez Ministra Zdrowia.

Obecnie w Europie dostępnych jest blisko pół miliona różnego rodzaju wyrobów. W Polsce około 250.000. Przygotowywane zmiany zakładają, iż znacząca część produkowanych i dystrybuowanych w naszym kraju wyrobów objęta zostanie systemem sztywnych marż i cen, a także wpisana na listę refundacyjną.

Oznacza to w praktyce, iż skopiowany zostanie model funkcjonujący obecnie na rynku farmaceutycznym. Przykładem wyrobów, który trafił do systemu refundacji są paski do glukometrów wykorzystywane przez cukrzyków.

Wprowadzenie tego produktu do systemu refundacji spowodowało, iż ponad połowa dostawców funkcjonująca na rynku polskim jeszcze w 2011 r., wycofała się z naszego systemu ochrony zdrowia.

Kolejnym istotnym czynnikiem obserwowanym na rynku była erozja ceny. Wejście do systemu refundacji spowodowało obniżkę cen sięgającą 40% w stosunku do roku 2011.

Część zapobiegliwych producentów i dystrybutorów wyrobów medycznych przygotowując się do nadchodzących zmian już dziś wdraża odpowiednie programy dostosowawcze. Eksperci naszej Organizacji wskazują, iż niezbędny proces dostosowawczy w zależności od oferowanego asortymentu zajmie od 6 do nawet 18 miesięcy.

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom firm uruchomiliśmy projekt „Refundacja 2017” i rozpoczęliśmy proces tworzenia grup projektowych. W skład każdej z grup wchodzą kluczowi na rynku producenci i dystrybutorzy określonego rodzaju wyrobów medycznych.

Zachęcamy do systematycznego zapoznawania się z informacjami zawartymi na naszych stronach, gdzie na bieżąco komentować będziemy procedowane zmiany prawne oraz przedstawiać postępy prac nad opracowaniem propozycji struktur grup limitowych i kryteriów jakościowych w poszczególnych podgrupach.

   

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.