W dniu 20 września 2024 r. odbyło się spotkanie grupy ds. EUDR (grupy pracującej nad wdrożeniem przepisów rozporządzenia 2023/1115 w sprawie udostępniania na rynku unijnym i wywozu z Unii niektórych towarów i produktów związanych z wylesianiem i degradacją lasów oraz uchylenia rozporządzenia (UE) nr 995/2010).
Podczas spotkania omówiono najważniejsze kwestie związane z prawidłowym wdrożeniem EUDR. Jednocześnie wypracowywano stanowisko Organizacji Technomed, jakie zostało przedstawione na spotkaniu z Panią Marzeną Walczak – przedstawicielem Wydziału Ograniczeń Pozataryfowych i Single Window Departamentu Ceł w Ministerstwie Finansów.
W trakcie spotkania omówiono poniższe kwestie:
- Jak urzędy celne będą oceniać, który przedsiębiorca jest mikro, małym, średnim i dużym przedsiębiorcą, w związku z innym terminem wejścia obowiązku stosowania przepisów EUDR, tj. dla mikro i małych przedsiębiorców termin ten został przedłużony do 30 czerwca 2025 r. Jakie dokumenty powinien przedstawić przedsiębiorca, aby potwierdzić, że obowiązuje go termin 30 czerwca 2025 r.?
- Jak należy postrzegać obowiązki dużych przedsiębiorców w okresie przejściowym pomiędzy 1 stycznia 2025 r. a 30 czerwca 2025 r., którzy mają w łańcuchu dostaw mikro i małych przedsiębiorców, których obowiązki wynikające z EUDR jeszcze nie dotyczą?
- Jaki jest katalog produktów, które nie podlegają obowiązkom wynikającym z EUDR? Zgodnie z art. 1 ust. 2 EUDR, rozporządzenia nie stosuje się do odnośnych produktów wymienionych w załączniku I wyprodukowanych przed 2025 r. Jednocześnie wytyczne do EUDR (Timelines - European Commission (europa.eu)) wskazują na moment wejścia na rynek. Który moment powinien być zatem brany pod uwagę?
- Jakie dokumenty będą potwierdzać, że dane produkty zostały wyprodukowane przed 2025 r.?
- Kiedy spodziewane jest uruchomienie systemu informatycznego, o którym mowa w EUDR?
W przypadku zainteresowania tematem zapraszamy do kontaktu z naszym biurem.